mega2

YÖK'ten araştırma yapacak öğrencilere burs fırsatı

21 Haziran 2018 Perşembe 18:39
yokten-arastirma-yapacak-ogrencilere-burs-firsati

 
YÖK'ten araştırma yapacak öğrencilere burs fırsatı

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,  yaptığı açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenleme yapıldığını hatırlattı. Üniversitelerin organize edeceği yeni bir destek mekanizmasının böylece yasal dayanağa kavuşturulduğunu ifade eden Yekta Saraç, "Bu yeni düzenleme ile üniversiteler bilimsel araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek. YÖK Yürütme Kurulunca, bursiyerlere ödenebilecek bursların üst sınırları belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine aylık bin 400 lira ve doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler." dedi.

 

YÖK'ten araştırma yapacak öğrencilere burs fırsatı

 

TÜRK YÜKSEKÖĞRETİM TARİHİNDE İLK

Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminde, nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çeken Yekta Saraç, bu düzenlemenin Türk yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu vurguladı.

Yekta Saraç, "Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek." şeklinde konuştu.

Haberin etiketleri:

208


Haber okunma sayısı: 273

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


OSMANİYE - HAVA DURUMU

OSMANIYE

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ