mega2

Bilim Kurulu'ndan korona tedbirleri için uyarı

17 Nisan 2020 Cuma 13:12
bilim-kurulundan-korona-tedbirleri-icin-uyari

Bilim Kurulu'ndan, koronavirüsün tamamen kontrol altına alınması ile ilgili, "Tedbirler konusunda herhangi bir gevşeme olmayacağı takdirde haziran aylarında rahatlarız" açıklaması yapıldı.

 Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Türkiye'yi de etkisi altına alan koroavirüsün kontrol altına alınma sürecini değerlendirdi.

"GEVŞEME OLMAZSA HAZİRAN AYINDA BİTİRİRİZ"

Prof. Dr. Yamanel, daha önceden de ön görülerinin, salgının mayıs sonu haziran başı gibi kontrol altına alınması olduğunu söyleyerek, "Fakat bu tamamen her zaman söylediğimiz gibi izolasyon önlemlerine, evde kalmaya, sosyal mesafeyi korumaya, maske takmaya bağlı. Eğer biz bunları yaparsak, devam ettirebilirsek ve bu tedbirler konusunda herhangi bir gevşeme olmazsa biz bunu mayıs sonu, haziran başı gibi bitiririz. Ama bunları yapamazsak, gevşersek, tedbirler halkımız tarafından daha az benimsenirse bu sefer süreçler uzayacaktır." dedi.

Bilim Kurulu'ndan korona tedbirleri için uyarı

"İZOLASYON ÖNLEMİ İLE İKİNCİ DALGAYI GÖRMEYİZ'

Prof. Dr. Yamanel, bazı ülkelerde virüsün ikinci etabının da olduğunu gördüklerine işaret ederek, "Bu virüsü kontrol altına almışlardı; ama bu sefer önlemler o ülkelerin halkları tarafından çok göz ardı edilmeye başlandı ve ikinci dalgayı gördüler. Bu durum bizde tamamen halkımızın duyarlılığına bağlı. Eğer izolasyon önlemlerini çok iyi devam ettirebilirsek ikinci dalgayı görmeyiz; ama herhangi bir olası gevşemede, mutlaka bu virüsle ilgili dalgalar tekrar tekrar görülebilir." diye konuştu.

Bilim Kurulu'ndan korona tedbirleri için uyarı

Haberin etiketleri:

403


Haber okunma sayısı: 1022

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER