mega2

"Kanserojen ayakkabı" soruşturmasına 2 müfettiş

27 Kasım 2014 Perşembe 15:45
kanserojen-ayakkabi-sorusturmasina-2-mufettis

Yapılan açıklamada müfettişlerin çalışmalara başladığı belirtildi.

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Erenköy Gümrük Müdürlüğüne bağlı bir antrepodan, imha edilmek üzere sevk edilen ayakkabıların eskileriyle değiştirilmesi olayıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 2 müfettiş görevlendirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünün çalışmaları doğrultusunda Erenköy'deki antrepoda, mevzuata uygun olmaması sebebiyle imha edilmek üzere sevk edilen ayakkabıların eski ayakkabılarla değiştirildiği tespit edilmişti.

Bunun üzerine İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Savcılığının bilgisi dahilinde soruşturma başlatılmıştı.

Devam eden soruşturma ile ilgili olarak "Bakanlığımız olayla ilgili 2 müfettiş görevlendirmiş, müfettişler çalışmalarına başlamıştır." dendi.

Bakanlığın açıklamasında kanserojen madde içeren ayakkabıların iç piyasaya sürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu da belirtildi.

Bununla ilgili marka ve modelleri tespit edildiği aktarılırken, elde edilen tüm bilgi ve görsellerin 81 ildeki ticaret il müdürlüklerine iletildiği söylendi.

FOTOĞRAFLAR PAYLAŞILDI

Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kanserojen madde ihtiva eden ayakkabıların fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı.

Gerekli testlerden geçemeyen ve iç piyasaya sürülmemesi gereken ayakkabıların marka ve modelleri ile görsellerinin tespit edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu ayakkabılara ilişkin görseller, tüketicilerimizi bilgilendirmek amacı ile kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bu ürünlerden satın alan veya herhangi bir satıcıda satışa sunulduğunu gören tüketicilerimiz, Bakanlığımız 'www.tuketici.gov.tr' adresindeki 'Tüketici Şikayetleri' linkinden veya 'ALO 175 Tüketici Şikayet Hattından' Bakanlığımıza şikayette bulunabilirler. Bakanlığımızın konuya ilişkin denetimleri yoğun olarak devam etmekte olup, denetimler hızla sonuçlandırılacak ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Haberin etiketleri:

701


Haber okunma sayısı: 621

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER